Образование

13/12/2010

Образователната структура на община Ситово включва шест детски градини, три основни училища и едно Професионално училище по селско стопанство. В детските градини са обхванати162 деца на възраст от 2,6 до 7 години. Поради намалелия брой на ражданията през последните години, намалява и броят на децата, обхванати в целодневните детски градини.
Според предварителните проучвания ежегодно броят им намалява с около 15 деца, което води до намаляване и на персонала в детските градини. Основните статистически параметри на предучилищното образование показват добра задоволеност с база и кадри, като средният брой на деца в група е16,2, персоналът - педагогически и непедагогически, възлиза общо на 41,5 служители.

В основните училища учат 361 деца от първи до осми клас. Данните за последните 8 години показват постоянно намаляване на броя на учащите деца от I - VIII клас, средно годишно с 30 ученици.

През 2008 г. със заповед № РД – 14 – 139 от 14.05. 2008 г. на министъра на образованието и културата Даниел Вълчев училището в с.Попина бе закрито.Учениците са преместени в ОУ “Г.С.Раковски” с.Ситово.
В резултат на отрицателните демографски процеси през последните 10 години в по-малките селища с население под 500 жители няма начални училища, поради което на учениците се гарантира транспорт до съседни села.
Базата на основните училища е сравнително добре окомплектована и достатъчна по количество, като в трите училища на общината се обучават общо361ученика, при наличие на 59 педагогически и 28,5 непедагогически кадри. С подкрепата на правителствени програми всяко училище разполага с оборудван компютърен кабинет.
Макар и при относително малък брой ученици, столовото хранене в две от 3 - те основни училища е запазено.
В Общината функционира и Професионална гимназия по селско стопанство, която предлага професионално обучение по два профила - ”Производство на мляко и млечни продукти – оператор в ХВП” и ”Земеделец / фермер”.

Сериозни проблеми създават ромските семейства, които са трайно безработни и децата им не ходят на училище. При тези семейства се налага разработване на специална програма за привличане и задържане на децата в училище. Тяхното оставане извън образователната система предполага допълнителни сериозни проблеми по отношение на квалификацията им и социализирането им като цяло.

Типичният за страната проблем “училища в криза” не подминава и Община Ситово. 35 % от учениците в общообразователните училища пътуват поради липса на училище в съответното населено място. От общия брой паралелки – 22, слети са 2. Постепенно намаляващите контингенти от деца в училищна възраст пренасят във времето проблема за закриване на нови училища и оптимизиране на училищната мрежа в близкото бъдеще.