Култура и традиции

13/12/2010

Културният живот на територията на Община Ситово е силно стеснен поради различни причини и основно се реализира от наличните 8 читалища с малък библиотечен фонд.
Сградният фонд е предоставен на читалищните настоятелства за стопанисване и управление, но в резултат на ограничената финансова субсидия от общината и слаба стопанска дейност той е остарял и се нуждае от основен ремонт. Съществуващите читалища задоволяват потребностите на гражданите чрез гостуване на професионални културни институти и местни самодейни състави. Самодейни фолклорни групи всяка година представят общината на съборите във Велико Търново и Копривщица.
Читалищната материална база на места е в незадоволително състояние, което изисква да се търсят финансови средства извън общинските бюджети. Факт е, че шансовете за привличане на финансиране чрез проекти по донорски програми са слабо оползотворени поради липса на капацитет за изготвяне на такива. Читалище “ Бачо Киро “ – с. Искра успешно разработи и реализира проект за “ Създаване на център за обучение на жени” по Проект “ Читалища” на ПРООН. Общинското ръководство проведе обучение за представители на всички читалища, училищни настоятелства и НПО от Общината за писане и управление на проекти, но резултатите са слаби поради липсата на мотивираност и инициатива на работещите в културните институции.
Поетапно се осигуряват компютри за читалищата и към момента 50 % от тях са оборудвани.
Търсенето на външни донори и участието в проекти е една от алтернативите за спасяване и разнообразяване на читалищната дейност.

На територията на община Ситово са регистрирани и функционират активно само две неправителствени организации – “Сдружение на жените”- с.Искра и Сдружение “Информационен център за развитие на община Ситово”. Тези организации разполагат с голям потенциал при разработването на конкурентноспособни проекти и получанат финансиране от външни донори по различни програми.
Един от пътищата за обогатяване на културния живот в селата на Община Ситово е чрез съвместна работа и партньорство между НПО и общинската администрация. Тяхното колабориране е ползотворно и по отношение разрешаването на обществени проблеми.
Реалната дейност на сектора е затруднена поради силна зависимост от външно финансиране и намалени източници на приходи от местен характер.