Туризъм

13/12/2010
Спорт

Макар и ограничени, Община Ситово предлага възможности за спортни занимания и туризъм.
В Ситово има изграден и функциониращ плувен басейн.
В селата няма стадиони или игрища, освен тези, които са в училищните дворове и биха могли да се използват за нуждите на цялата общност.
Отдадените на концесия 12 язовира в Ситово и близостта на общината до Дунав могат да се ползват за практикуване на спортен риболов при спазване на съответната нормативна уредба.

Туризъм

Община Ситово има туристически потенциал. Наличието на запазена природна среда със защитени територии и представители на флората и фауната, големите компактни горски масиви, незасегнати от негативно въздействие от индустриализация и урбанизация, запазеното богато културно-историческо наследство, близостта до река Дунав и до екологичния резерват "Сребърна" създават предпоставки за развитие на туризъм, които до момента са все още неизползвани.

Потенциал за развитие на еко- и селски туризъм

В землището на с. Гарван се намира местносттта “Гарвански блата” със статут на защитена територия.
Със Заповед № 853/06.08.1985 год. на Председателя на Комисията по опазване на природната среда към Министерски съвет, публикувана в ДВ бр.65/20.08.1985 год., водно-блатният комплекс “Гарвански блата” с площ 280 ха е обявен за прирдна забележителност. Целта е запазване на естествените местообитания на редки водоплаващи птици, включително четири вида гмурци – голям, среден, черноврат и малък, както и белобрада рибарка и червена чапла, включени в Червената книга на Република България. В обекта е разпространена разнообразна водна и блатна растителност, сред която се срещат редки видове растения, като водна жълта роза, бяла водна роза, блатно кокиче и водна лилия.

В Общината има четири броя вековни дървета. Със статут на защитена територия са още: находището на див божур в с. Добротица и в с. Любен “Острата канара”. Поради недостатъчната им популярност и липса на стратегия за тяхното бъдещо развитие тези обекти все още не са посещавани от туристи.

Съществува друга красива местност - “Бялата канара” в землището на с. Ирник, която не е обявена за природна забележителност.

Защитената природна територия "Гарвански блата" обхваща земите, намиращи се на североизток от с.Гарван по дигата на река Дунав. На тази територия се намират три блата - Лищева (Лющева), Момчила и блатото, което граничи непосредствено със селото.
В Гарванските блата се срещат много редки и защитени растения като водна лилия, какичка, блатна перуника и т.н. Тук гнездят и много птици или временно пребиваващи, за да търсят храна. Срещат се рибарки, лиски, диви патици, неми лебеди, бели щъркели, чапли, белобузи рибарки и други.
На територията на защитената местност между двете блата Лищева и Момчила се намира малък остров. На североизток от блатата се намира местността "Дренчето". В миналите векове в тези местности е имало основани славянски селища, а блатата са били добро прикритие, убежище и богат източник на храна за населението.